Počet psychotestů je prakticky neomezený. Vždy by měly být připraveny od odborníka tedy psychologa, který by je měl následně také vyhodnotit. Na psychotesty se prakticky nelze připravit, existují však rady a tipy, které pomohou k tomu, aby se daly zvládnout. Rozhodně je dobré si v prvé řadě nějaký podobný test vyzkoušet např. zde. Takovým testem nanečisto, tak testovaný získá dobrou představu, jak vše bude vypadat.
Základem všeho je nebýt vystresovaný a dobře se vyspat. Některé psychotesty trvají i několik hodin, takže psychická zátěž je v tomto případě opravdu značná.
Co očekávatNěkteré psychotesty se na první pohled zdají být jednoduché až primitivní, ale to je účel! Pokud se budou psát výkonnostní testy, tak ty jsou zaměřeny na to, jakou má dotyčný výdrž a právě při nich se projeví únava a s tím spojené chování. Takže před takovým testem je kvalitní spánek základ.
Některé testy bývají omezené časem některé zase nikoli, někdy se zaškrtává jedna odpověď jindy si testovaný může na otázky odpovídat samostatně.
Samotné vyhodnocování testů probíhá ve většině případů pod taktovkou zkušeného psychologa, kterého mimo samotné odpovědi zajímá rychlost, zda testovaný na všechny otázky odpověděl. Někdy se záporné body odečítají, proto je rozhodně dobré se soustředit a nebýt nervózní!
Testy osobnostní jsou další ze souborů testů, které se velmi často objevují. Zde je velice důležité odpovídat pravdivě a přirozeně. Rozhodně se nevyplatí si na „něco hrát“, zaručeně se to pozná! Pokud psycholog objeví, že na jednu otázku dotyčný odpoví tak a pokud se v testu objeví ještě jedna stejná otázka avšak jinak sestavená a na tu se odpoví jinak, je to důvod k neúspěchu.
Někteří psychologové používají tzv. „Lži skóre“, které odhalí, zda si někdo vymýšlí a dělá se lepším.
Jak odpovídat